Ájurvéda.... Blahodárné byliny..... Jóga.... Jyotish...

Největší touhou člověka je žít zdravý, šťastný a tvůrčí život. Z těchto tří aspektů života je zdraví primární, protože bez něj se člověk nemůže cítit šťastný ani tvořivý. Jedním z klíčů k pevnému zdraví je tělo, v němž správně funguje oběh výživných látek a vylučování toxinů. Strava nám poskytuje správnou výživu, cvičení a masáže podporují vhodnou cirkulaci a masáž navíc pomáhá tělu v růstu, regeneraci a navozuje také relaxaci. Tím, že podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny, hraje masáž důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Tato čistící funkce z ní činí nejblahodárnější metodu k dosažení inspirace a radosti. Pokud se tedy stane součástí našeho denního programu, může nám pomáhat při regeneraci organismu.

V Indii si lidé přivykají na masáž od narození. Miminka a děti do tří let jsou pravidelně masírovány olejem každý den, dokonce, i když pláčou. Děti do šesti let věku se poté masírují až dvakrát týdně. Masáž alespoň jedenkrát za týden je v Indii rodinným obrázkem, provozuje jí každý. Vědí, že masáž, stejně jako dobrý přítel, přináší radost a uvolnění. V indické rodině pomáhá vzájemná masáž uchovat láskyplný vztah mezi manželi. Se stoupajícím příjmem konzervovaných a chemicky upravovaných potravin, znečištěním vody a ovzduší je naše tělo stále více těmito vlivy zatěžováno, se stoupajícím hlukem a stresem jsou naše nervy neustále přetěžovány. Neustálé starosti a stres zvyšují akumulaci toxinů v těle. V zájmu udržení dobrého zdraví nemáme jinou možnost než se naučit, jak pomoci svému tělu, aby vyplavovalo toxické látky ze svého systému co nejpravidelněji. Nejlepším, nejjednodušším a nejpřirozenějším lékem a prostředkem na tyto neduhy je masáž. Pokud nelze masírovat celé tělo, bylo by dobré namasírovat každý večer před spaním alespoň chodidla. Hlava by se měla masírovat jednou či dvakrát týdně nebo každý třetí den. Pravidelná masáž jednou týdně pomáhá předcházet mnoha kožním problémům. Zvyšuje rovněž odolnost, trpělivost, sebedůvěru, sebeovládání, vtip a inteligenci, sexuální potenci a celkovou tělesnou krásu. Masáž se terapeuticky využívá při nespavosti, zvyšuje produkci bílých krvinek a očišťuje krev.

Ájurvédská masáž pracuje a působí na fyzické i mentální úrovni. Poskytuje životadárnou energii, jež pomáhá ke znovuobnovení a omlazení našeho těla. Pravidelná masáž uvolňuje svaly, nervy, kosti a celé tělo. Masáže pomáhají otevřít kanály těla, aby energie mohla bez překážky proudit a abychom získali novou životní energii. Fyzicky pomáhá všem systémům těla – imunitnímu, dýchacímu, nervovému, trávícímu, endokrinnímu, pohybovému, lymfatickému a krevnímu oběhu. Příjemná masáž může zastavit bloudění mysli a poskytnout tak rovněž mentální relaxaci. Obecně řečeno, masáž napomáhá tělu v procesu samoléčby. Pokud si jí dopřáváme pravidelně, uvolní svalové napětí, posílí tělo, obnoví pružnost ztuhlých kloubů a zastaví předčasné stárnutí a tvorbu vrásek.

Masáž se v ájurvédě vysoce cení a je doporučována jako každodenní praxe minimálně v podobě automasáží. Automasáž nabízí všechny zmíněné výhody kromě uklidňujícího doteku druhé osoby, jenž sám o sobě může dělat zázraky. Z tohoto důvodu je sice účinek menší, ale pořád je to lepší než žádná masáž.

Pro typy Váta je vhodná masáž těla sezamovým olejem zvaná Aghjanga, nejlépe v odpoledních hodinách, kdy tato dóša vládne. Olej nechte vsáknout a po půlhodině je možné absolvovat vlažnou sprchu. Pro typy Pitta je olejová masáž též vhodná, ale upřednostňuje se chladivý např. kokosový olej. Tělo potřebuje olej stejně, jako stroj potřebuje pravidelně promazat. Olej zvláčňuje i čistí a snadno rozvádí teplo po těle bez dalšího vysušování. Nanesení oleje do oblasti pupku před spaním odstraňuje suchost z celého těla. V místě spojení páteře s lebkou rozetřený olej zklidňuje nervový systém, posiluje paměť a zlepšuje zrak.

Pro typy Kapha se olej příliš nedoporučuje, popřípadě je k masáži vhodné použít menší množství oleje hořčičného nebo olivového, velice dobré je použít ghí. Pro tyto typy je vhodná ranní suchá masáž zvaná Gharšána ještě předtím, než se jdete obléci. Po této masáži je vhodné se též osprchovat. Gharšána či jakákoliv masáž na sucho přináší odstranění únavy, stresu, nervozity, neklidu a úzkosti. Neposílí však tolik nervy, nezvláční a nezpevní pokožku jako masáž olejem.

Praktikování masáže Aghjanga či Gharšána.

Obě masáže mají stejný postup. Dlouhé kosti paží a nohou masírujte hladivými pohyby ruky tam a zpět. Pokud se dostanete ke kloubům ramen, loktů, zápěstí, kyčlí, kolen a kotníků změňte techniku na malé krouživé pohyby. Obzvláště u masáže Gharšána třete kůži rychle a dost silně, když věnujte zvýšenou pozornost všem oblastem s nadbytečným tukem. Tím se podpoří krevní oběh v těchto oblastech a uvolní toxiny spojené s nadbytkem Kaphy. U masáže Gharšána záleží, jak hodně drsný povrch snese vaše kůže. Je možné použít hedvábnou rukavici, rukavici, polštářek či houbičku z lufy až po jemné kartáčky. Pro začátek stačí provádět masáž po dobu cca 5 minut, což je přibližně 10 až 20 tahů u jedné svalové partie či kloubu. Po čase je možné se dostat až na 40 tahů. Gharšána v kombinaci s jógovými cvičeními je velmi prospěšná při zbavování se celulitu.

  • Masáž začněte v oblasti hlavy rychlými krouživými pohyby a pokračujte dlouhými podélnými tahy, když se dostanete na krk.
  • Dále přejděte na oblast rukou, které masírujete střídavě od ramenních kloubů krouživými pohyby, dlouhými tahy na nadloktí, krouživými pohyby na loktech, dlouhými tahy na předloktích, opět krouživými pohyby na kloubech zápěstí, dlouhými tahy na rukou a konečně kruhové pohyby na jednotlivých kloubech prstů.
  • Přejděte na masáž trapézových svalů v horní části zad. Masírujte záda, co vám možnosti dovolí. Poté začněte masírovat hrudník horizontálními či svislými dlouhými pohyby, ale vyhněte se přímé masáži nad srdcem a prsy. Břicho lze masírovat též dlouhými diagonálními tahy. Masáž břicha zakončíme krouživými pohyby v oblasti žaludku a malými krouživými pohyby v oblasti tlustého střeva, což podporuje trávení. Masáž trupu ukončíme horizontálními či svislými dlouhými pohyby v oblasti dolní části zad, opět co vám možnosti dovolí.
  • Dále přejděte přes oblast hýždí a kyčelních kloubů, když zde využíváte k masírování krouživých pohybů, k nohám. Zde postupujeme při masáži podobně jako u paží. V oblasti stehen, lýtka a holenní kosti, v oblasti nártu a chodidla dlouhými tahy a u kolenního kloubu, kotníků a kloubů jednotlivých prstů krouživými pohyby.

Přihlášení